Son Dakika
01 Mart 2024 Cuma

Yalçın Benlican Kimdir?

10 Nisan 2016 Pazar, 10:31

Bugün sizlere hayatını şiirlere adamış, duygu yüklü bir üstaddan bahsetmek istiyorum.. Kendisini tanımaktan mutlu olduğum İzmir şairler dünyasının duayeni.. Ülkemiz çapında isim yapmış bir edebiyat büyüğümüz..
YALÇIN BENLİCAN
Yalçın Benlican, 1945 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi.
Dünyaya gelişinden altı ay sonra babası vefat etti. Ticaret lisesini bitirdikten sonra askeri okula girdi ve 25 yıl hava astsubayı olarak görev yaptıktan sonra 1989 yılında emekli oldu.
8 yıl da MESAM’ın ege bölge yetkilisi ve İzmir şube sorumlusu olarak çalıştı. Yalçın Benlican’ın 4 şiir kitabı var. Son kitabı 2004 yılında Yüreğimden öper beni adıyla yayımlandı, 750 kadar şiiri bestelendi.
200 TRT repertuarında, 100 tanesi de ses sanatçıları tarafından albümlerde seslendirildi. Şiir ve müzik dalında 40 civarında ödül aldı.
İzmir’de ilk kez kurulan Şiir Yolcuları grubunun kurucusudur. Daha sonra diğer gruplar Şiir Yolcuları grubunu örnek alarak bir bir açılmaya başladılar..
Çok güzel şiir grupları değerli şairlerle bir bir oluşurken ŞİİR YOLCULARI Yalçın Benlican’ın önderliğinde değerli şairler Sabri Kavran, Ömer Sabri Kurşun, Levent

Süer üstadlarımız gibi şiire gönül vermiş duayenlerle okul niteliğini korumaktadır..
Ülkemizde Yalçın Benlican gibi üstadların varlığı bir ülkenin gelişiminde önemli rol oynamaktadır..
Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa
Kemal Atatürk ne de güzel demiş

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Canan MeLis Bayraktar 

 


You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...