Son Dakika
01 Mart 2024 Cuma
20 Nisan 2016 Çarşamba, 22:28
Canan Melis BAYRAKTAR
Canan Melis BAYRAKTAR m.cananbayraktar@gmail.com Tüm Yazılar

Okumaya Verilen Değer..

FB_IMG_1461181231163_1

21. İZMİR KİTAP FUARI KÜLTÜRPARKTA AÇILDI.

Birbirinden değerli yazarların, şairlerin kitapları sergileniyor.. Kitaplar yazarlar ve şairlerce imzalanıyor. Kalabalık bir kitle de fuarı geziyor.. Çok güzel değil mi_?

Bir tarafta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün resim sergisi açılmış.. Birbirinden değerli resimler portreler yerini almış.. Bu da güzel değil mi_?

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne.. İşte acı olan yüzü de burası..

Geniş bir kalabalık kitlesi geziyor. Geziyor da bu kalabalığın %80 i birbirinden değerli şair ve yazarların yakınları, arkadaşları, dostları.. Onlarında kimi kitap alıyor, kimi almıyor.. Ziyarete gelinmiş hatır kırılmasın misali.. Geri kalan %20 belki işe yarar kitap bulurum düşüncesi ile oradalar..

Dolaşanların şöyle bir ellerine göz attım.. Kitap almışlarmıydı.. Malesef yok denecek kadar az kitap alımı vardı ki; bu da okumaya ne derece değer verildiğini gösteriyordu.. Aslında okumaya değer verilmediğini gösteriyordu demeliydim değil mi_?

Bolca bir kuru kalabalık, ama bilgi dolu kitap dolu standlar ve değerli şair ve yazarlar.. Okumayı sevmeyen Türkiye halkının durumu içler acısıydı. Kaldı ki bu İzmir gibi aydın bir şehirde vücuda geliyor.. Kırsal kesimleri düşünemiyorum bile.

Atamıza ayrılan bölüme şöyle bir göz atarsak orada durum daha da vahim. Atamızın portreleri ve resimler ilgisiz öylece duruyorlardı.

Mustafa Kemal Atatürk, kitap okuma konusunda yanındaki bir arkadaşıyla diyaloğa girmiştir;

Paşam tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 mayıs’ta kitap okuyarakmı Samsun’a çıktın._?

Atatürk, Vasfi Çınar’ın bu içten yakınmasına gülümseyerek karşılık verdi.

Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım cevabını verdi. Atamızın okumaya ne kadar çok değer verdiğini bu diyalogdan anlıyoruz.

Binadan ayrılırken gözlerimin dolduğunu hissettim.

Yürekleri Mustafa Kemal Atatürk aşkıyla yanan; okumayı seven yeni, yepyeni nesillerin yetişmesi dileği ile..

Saygılarımla..

Canan MeLis BayraktarYou must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...