Son Dakika
01 Aralık 2023 Cuma
09 Eylül 2016 Cuma, 22:48
Seyide DOYRAN
Seyide DOYRAN 09seyde@windowslive.com Tüm Yazılar

Sosyal Medya Paylaşımları Üzerine

Sosyal medya çılgınlığında kim nereye koşuyor belli değil. Acılar paylaşıldıkça azalır mutluluklar ise paylaştıkça çoğalır demiş birileri doğru da demiş aslında. Çevremizdekilerle paylaşma isteği sosyal medyanın da gücüyle daha bir çoğaldı son yıllarda, ne varki her şeyin cılkını çıkarmayı pek bir severiz bizler. Bu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir pc, akıllı telefon ve sosyal medya kullanıcısısınız demektir. Biz küçükten şu olaya bir dokunalım minik bir nasihat verelim istedik.

Bir bebeğiniz olmuş, çocuğunuz mezun olmuş, düğününüz olmuş, biraz eşe dosta kırılmışsınız ve mutluluğunuzu veyahut hüznünüzü dile getirmiş fotoğraflar paylaşmışsınız amenna, biz de fotoğraflarınıza bakarak, yazdıklarınızı okuyarak ortak olmuşuz. Bitti mi? hayır bitmediiiiii!! Parmağınızı bıçak kesmiş, hemen elinize telefonunuzu alıp atmışsınız resmi sosyal medyaya ispatlamışsınız kanlı resimle kesiği; yahu kardeşim resim atana kadar otur kesiğe müdaheleni yap.

Kendinden geçmiş son nefesini azraile vermek için can çekişen, Dünya ile bağını neredeyse koparmış, kaşık kadar yüzü kalmış ve hayatı boyunca yüzünü na mahrem deyip elalemden saklayan anacığınızın resmini koymuşsunuz altına da not düşmüşsünüz ” annem ağır hasta dualarınızı esirgemeyin”. Sadece notu yazsanda dua ederiz zaten, o resmi niye oraya koyarsın!

Hanım abla evli, mutlu, çocuklu: kocişiyle tatile gidiyor, evinin önünde, arabasının yanında resim çekiliyor notunu da düşüyor ”çocuklarımızı anneme bıraktık 2.balayına gidiyoruz”. Yer bildirimleriyle birlikte yolculuk başlıyor, bir saat sonra köprüde, 3 saat sonra bilmem nerede mola yerinde, 5 saat sonra ”ayyyyy yorucu ama eğlenceli bir yolculuk” notu ve resim, 7.saatte yeme içme molası tekrardan, bilmem kaçıncı saatte tatil yerine varılıyor otelin bir resmi ve bir not daha ” nihayet geldik sağ salim otel girişimizi yaptık”. eeeee hanım ablaaaa otel girişini yaptın resimleri attın, saat saat bildirimler yaptın birden kayboldun sesin sedan kesildi, merak içinde kaldık, şimdi niye sustun demezler mi adama!

Yemek sofralarına, şurada yemekteyiz, burada bilmem neyizlere zaten hiç bulaşmıyorum işin içinden çıkamayız.

Güldüreceğini düşündüğünüz, arkadaşlarınıza neşe katacak resimler veya gezdiğiniz, ilginç bulduğunuz, görülmesi gerekir dediğiniz yerlerin fotoğraflarını paylaşmak ve paylaşırken açıklayıcı notlar düşmek gerçekten ilgilenenler için bir fırsat olabilir. Fakat insanın anlama sınırlarını zorlayacak kadar özele girmek, hasta insanların koma halleri vs vs paylaşımlarda ayrı bir itici ve bir o kadar da komik duruma düşürüyor paylaşım yapan kullanıcıları. Dememiz o ki: ne yaşarsanız yaşayın biraz etrafınıza ve kendinize saygınız olsun.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...