Son Dakika
01 Mart 2024 Cuma

KADIN

26 Şubat 2017 Pazar, 22:46
KADIN

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü tüm kadınlara kutlu olsun…

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. Ölen işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. Bu olaydan 53 sene sonra, 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Velakin, 8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması, tam olarak 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlansa da, dönemin siyasi elitlerinin kadın hareketine vurduğu darbeler yüzünden 1975 yılına kadar 8 Mart günü sokağa taşınamadı.

Kadın; doğuran, bakan, besleyip büyüten, her türlü tehlikeden koruyan, çoğalmayı sağlayan en büyük insan. Doğumdan ölüme kadın olmak Yüce Rabbım’in mucizesi olsa gerek. Kadın; evde anne, eş, abla, hala, teyze. Dışarıda aşçı, işçi, bakıcı, temizlikçi. Tarlada yabanda ırgat vs vs.
Dünyadaki tüm kadınlar eşitlik, özgürlük, daha iyi bir yaşam, sağlık, huzur simgesi. Kadının aile ve toplumdaki yerini ön plana çıkarmak toplumun en saygın görevi olmalıdır.  Üzerlerindeki maddi manevi, sosyal yükümlülüklerini hafifletmek, hak ettikleri yaşamı kendilerine sunmak dünya erkeklerinin boynunun borcudur. Kadın; bir insan bir dişi olarak düşünüldüğünde, en fedakar, en çalışkan ve en çok üreten bireyler.
Dünya kadınları; canla başla, can hıraş bu kadar kendini feda ederken, toplumda hak ettiği saygı ve sevgiyi görmemektedir. Hep ezilen, hor görülen, sermaye edilen, dayak yiyen, gereksizce sebeplerden dolayı canına dahi kastedilen. Allah’u Teala tarafından kendine sunulan yaşamı zehir edilen ya da yaşamı elinden alınan kimselerdir. Ne kadar hukuk kadınları, erkeklere karşı eşitlik hakkı verse de bu karşı kimseler tarafından hep rafa kaldırılmış, kadına eşitlik yakıştırılmamıştır.
Kadın; toplumun bir çok kesiminde ne kadar göz ardı edilse de kadın tek başına hep bir adım öndedir. Kadın; işçi, siyasetçi, idareci, sağlıkçı velhasıl kadın her yerde hep bir adım önde. Toplum erkeği ise bunu hep görmezden gelmekte.

Atatürk 1924 anayasasında kadınlarımıza yaşamlarında bir çok hak tanıyarak kamu ve daha birçok alanda yollarını bir nebze de açmış yaşamlarında kendilerine özgürlük tanımıştır. Bir toplumun uygar olabilmesi için ya da o topluma uygar denilebilmesi için kadınların her kesimde yer alması, özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerekmekte olduğunu göstermek istemiştir.
Girdiği her kurum ve kuruluşta, yapıcı, programlayıcı, düzenleyicidir. Her zaman, tıpkı aile düzenindeki olumsuzlukları kaldırıp yok ettiği gibi. Kadın; evde ana olabildiği gibi uzayda astronot olmasına imkan tanınmalı derken demek istediğim; yerden, göğe önemini vurgulamak istememdendir. Her kadının kendi toplumunda özgür ve aktif olmalarına fırsat verilmelidir.
Kadını aşağılık bir mahkum gibi görmemeli, kadını o hale getirenler her zaman adalete hesap vermelidir. O kadındır ki; küçücük yaşta kendinden nice büyük yaştaki erkeklerin oyuncağıymış gibi bir takım saçma sapan evliliklere kurban edilmemelidir. Tek hatalarında ellerinden tutulup kaldırılacakları yerine kötü damgalar yememelidir. Nihayetinde dayak atılmamalı, geri toplumlardaki gibi meydanlarda kırbaç çekilmemeli, başı taşlanarak öldürülmemelidir. Bu sonuçlar doğurulmadan önce küçücükken babası, dedesi yaşındaki kimselerin kucağına avrat diye atılmamalıdır. Öncelikle eğitim yolu gösterilmelidir. Okul çağındaki çocuğa koca bulursak, büyüdüğünde kötü yola düştüğünde cezasını bize kesmek düşmemelidir. Çünkü; o yola kendi ellerinizle göndermişsinizdir onu. Sonuçta bu dünyada çektire çektire öldürdüğünüz kadının mezarına girip cezasına ortaklığınız mümkündür.
Kadınlar ki; savunmasız kahramanlardır. Biz ki Türk kadınıyız.Yıllar önce bile bir çok alanda yer aldığımız gibi kurtuluş savaşında da hem cephede hem de cephe gerisinde boy göstermiştir atalarımız.
Anlatmak istediğim kadınların teknoloji alanından uzak tutulmamasıyla da ilgilidir. Her alanda kendini geliştirmesinde imkan tanınmalıdır. Bir ülkenin kalkınmasında mutlaka bir kadın parmağı vardır. Tıpkı şu söz gibi. ’’Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka akıllı bir kadın var.’’ Sözü yerindedir. Bu atasözü yabana atılmamalıdır. Yani; bir ülkenin kalkınmasında her zaman kadınlarımıza ihtiyaç vardır.
Kadın demek değildir ki eli

, yüzü, gözü cilalı kimseler. Kadınlar ki; dünyanı orta direğidir. O direkleri söküp yok ederseniz siz erkeklerde aynı felaketi yaşarsınız. Kadınsız dünya olamaz, kadınlar dünyanın en nazlı çiçekleridir. Kadınlar her zaman sevgi ve saygıyı hak eden kimselerdir… Saygılarımla     22022017

 

KADIN

Kadın ki!!!!!!
Hor görülen ,ezilen,sevgisizlikte silinen
Gözü yere,yüreği göğe dikilen
Kadın kadın kadın
Sevgisiyle tükenmişliğe rest çekip
Karanlıkların korkusuzca içine giren,
Kadın kadın kadın
Gökyüzündeki yıldızları basamak yapıp
İnsanlığı göğe çıkaran,umut yüklü
Kadın kadın kadın
Tüm çilelerine rağmen çoğalmayı sağlayan,
Kötülükleri yok edip,sevgi yumagıyla gönülleri saran
Kadın kadın kadın
Kendileri sevgisiz,şevkatsiz,korunaksız bırakılan
İşkencelerle,kanatları kırılıp ,cansız bırakılan
Kadın kadın kadın
Önünde diz çökülesi,elleri öpülesi
Ömür törpüsü,aşk türküsü,sevda köprüsü
Kadın kadın kadın
Gözü kara,yüreği yara,bahtı kara
Yavrusuna ana ,gardaşlarına bacı ,yardır sana
Kadın kadın kadın……mlk
Melek avcı çoşkun ….06032017

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

Melek Avcı Coşkun

 

 


You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...